Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 31.10.2017 r. w sprawie opłat z tytułu nadzoru wnoszonych przez firmy audytorskie w związku z wykonywaniem czynności rewizji finansowej w jednostkach zainteresowania publicznego

o przepisie

art./§

aktu prawnego

pełną treść

widoczną część

powiązane

powiązane



Uwaga od redakcji:
Rozporządzenie utraciło moc z dniem 5.09.2019 r.
Na podstawie art. 55 ust. 12 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. poz. 1089) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) sposób wyliczenia stawki procentowej opłat z tytułu nadzoru, o których mowa w art. 55 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, zwanych dalej "opłatami";
2) sposób i terminy wnoszenia opłat;
3) sposób i terminy rozliczenia opłat wraz ze wzorem rocznego rozliczenia opłat.
§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o przychodach, należy przez to rozumieć:
1) w przypadku firm audytorskich wpisanych na listę firm audytorskich na podstawie art. 57 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym - przychody z tytułu wykonywania czynności rewizji finansowej w jednostkach zainteresowania publicznego, lub
2) w przypadku firm audytorskich, o których mowa w art. 58 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym - przychody z tytułu badań ustawowych jednostek zainteresowania publicznego przeprowadzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3. Stawkę procentową opłat, zwaną dalej "stawką", wylicza się według następującego wzoru:
|
||
────────────────── | ||
PPn |
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
Xn% - wysokość stawki na dany rok kalendarzowy,
n - dany rok kalendarzowy, na który jest wyliczana stawka,
PPn - prognozowane przychody firm audytorskich w danym roku kalendarzowym,
PKn - prognozowane koszty nadzoru sprawowanego przez Komisję Nadzoru Audytowego, zwaną dalej "KNA", w danym roku kalendarzowym,
NNp - wysokość niedoborów opłat nierozliczonych w stawce na rok kalendarzowy o rok poprzedzający rok kalendarzowy, na który jest wyliczana stawka,
NNn-2 - wysokość nadwyżki lub niedoboru opłat należnych za rok kalendarzowy o dwa lata poprzedzający rok kalendarzowy, na który jest wyliczana stawka, obliczana według następującego wzoru:
NNn-2 = ΔOn-2 - ΔKn-2
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
n-2 - rok kalendarzowy o dwa lata poprzedzający rok kalendarzowy, na który jest wyliczana stawka,
ΔOn-2 - różnicę pomiędzy wysokością opłat należnych za rok kalendarzowy "n-2" a wysokością opłat prognozowanych na rok kalendarzowy "n-2",
ΔKn-2 - różnicę pomiędzy wysokością kosztów nadzoru sprawowanego przez KNA poniesionych w roku kalendarzowym "n-2" a wysokością kosztów nadzoru sprawowanego przez KNA prognozowanych na rok kalendarzowy "n-2".
§ 4. 1. Firma audytorska, w terminie do dnia 30 września danego roku kalendarzowego, wnosi zaliczkę na poczet opłat należnych za dany rok kalendarzowy, której wysokość stanowi równowartość iloczynu stawki na dany rok kalendarzowy oraz prognozowanych przychodów firmy audytorskiej na dany rok kalendarzowy, jednak nie mniej niż 20% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za poprzedni rok kalendarzowy.
2. Zaliczka, o której mowa w ust. 1, jest wpłacana na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych wraz z podaniem tytułu wpłaty.
§ 5. Firma audytorska, w terminie do dnia 30 września danego roku kalendarzowego, przekazuje do KNA informację o prognozowanych przychodach na dany oraz na następny rok kalendarzowy.
§ 6. 1. Roczne rozliczenie opłat należnych za dany rok kalendarzowy firma audytorska składa do KNA w terminie do ostatniego dnia lutego roku następującego po danym roku kalendarzowym. W rozliczeniu wskazuje się kwotę:
1) przychodów firmy audytorskiej osiągniętych w roku kalendarzowym, którego dotyczy rozliczenie;
2) opłaty należnej za rok kalendarzowy, którego dotyczy rozliczenie;
3) zaliczki wniesionej na poczet opłaty należnej za rok kalendarzowy, którego dotyczy rozliczenie;
4) nadpłaty lub niedopłaty opłaty należnej za rok kalendarzowy, którego dotyczy rozliczenie.
2. Nadpłata opłaty należnej za dany rok kalendarzowy powstaje, w przypadku gdy kwota zaliczki wniesionej na poczet opłaty należnej za dany rok kalendarzowy jest większa od kwoty opłaty należnej za dany rok kalendarzowy.
3. Niedopłata opłaty należnej za dany rok kalendarzowy powstaje, w przypadku gdy kwota zaliczki wniesionej na poczet opłaty należnej za dany rok kalendarzowy jest mniejsza od kwoty opłaty należnej za dany rok kalendarzowy.
4. Wzór rocznego rozliczenia opłat, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
5. Niedopłata opłaty należnej za dany rok kalendarzowy jest wpłacana do dnia złożenia rocznego rozliczenia opłat. Przepis § 4 ust. 2 stosuje się.
6. Nadpłata opłaty należnej za dany rok kalendarzowy, o której mowa w ust. 2, jest zwracana firmie audytorskiej w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia rocznego rozliczenia opłat, o którym mowa w ust. 1.
§ 7. Przy wyliczaniu stawki na rok:
1) 2018 i 2019 - przyjmuje się, że wartości oznaczone symbolami NNp i NNn-2, o których mowa w § 3, wynoszą zero;
2) 2020 - przyjmuje się, że wartość oznaczona symbolem NNp, o którym mowa w § 3, wynosi zero.
§ 8. W celu wyliczenia stawki na rok 2018 firma audytorska, w terminie do dnia 13 listopada 2017 r., przekazuje do KNA informację o prognozowanych przychodach na rok 2017 oraz na rok 2018.
§ 9. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.*)
___________________
*) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 7.11.2017 r.