Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8.03.2017 r. w sprawie zwrotu gminom utraconych dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów pod wodami powierzchniowymi płynącymi jezior oraz gruntów zajętych pod sztuczne zbiorniki wodne, będących własnością Skarbu Państwa
o przepisie
art./§
aktu prawnego
pełną treść
widoczną część
powiązane
powiązane
Uwaga od redakcji:
Rozporządzenie utraciło moc z dniem 20.09.2018 r.
Na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 716, 1579 i 1923) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb zwrotu gminom utraconych dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów:
1) pod wodami powierzchniowymi płynącymi jezior,
2) zajętych pod sztuczne zbiorniki wodne, z wyjątkiem gruntów przekazanych w posiadanie innym podmiotom niż wymienione w art. 217 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469, z późn. zm.)
- będących własnością Skarbu Państwa.
§ 2. 1. Wysokość utraconych dochodów jest wykazywana we wniosku gminy o zwrot utraconych dochodów z tytułu zwolnień z podatku od nieruchomości, o których mowa w § 1, zwanym dalej "wnioskiem".
2. Wniosek sporządza się zgodnie z wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia.
3. Gmina we wniosku wykazuje:
1) podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla gruntów, które według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym sporządzany jest wniosek, są zwolnione z tego podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 8a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych;
2) stawki podatku od nieruchomości, ustalone przez radę gminy, obowiązujące w roku, za który sporządzany jest wniosek;
3) wysokość faktycznie utraconych dochodów, ustaloną jako suma kwot wyliczonych odrębnie dla gruntów na podstawie danych, o których mowa w pkt 1 i 2.
4. Gmina składa wniosek w terminie do dnia 25 marca roku następującego po roku, za który sporządzany jest wniosek, do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, zwanego dalej "wojewódzkim funduszem", wykazując faktyczne roczne utracone dochody, o których mowa w § 1, wynikające z decyzji oraz z deklaracji podatkowych, na dany rok podatkowy według stanu na dzień 31 grudnia roku, za który sporządzany jest wniosek.
5. Wniosek złożony po terminie, o którym mowa w ust. 4, pozostawia się bez rozpatrzenia, z zastrzeżeniem ust. 7.
6. Gmina może złożyć korektę wniosku do dnia 15 maja roku następującego po roku, za który sporządzono wniosek. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio.
7. Wniosek lub korektę wniosku gmina może złożyć po terminie, o którym mowa odpowiednio w ust. 4 albo 6, w związku z korektą deklaracji podatkowej złożonej przez podatnika lub wydaniem nowej decyzji przez organ podatkowy.
8. Wniosek lub korekta wniosku, o której mowa w ust. 6, złożone w postaci elektronicznej powinny być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
9. Wojewódzki fundusz sprawdza wniosek lub korektę wniosku pod względem rachunkowym i formalnym.
10. W przypadku stwierdzenia we wniosku lub korekcie wniosku braków lub błędów wojewódzki fundusz wzywa gminę do ich usunięcia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W przypadku nieusunięcia braków lub błędów w tym terminie wniosek lub korektę wniosku pozostawia się bez rozpatrzenia.
§ 3. W terminie do dnia 31 maja roku następującego po roku:
1) za który sporządzono wniosek lub korektę wniosku,
2) w którym złożono wniosek lub korektę wniosku, o których mowa w § 2 ust. 7
- wojewódzki fundusz przekazuje na rachunek budżetu gminy kwotę środków stanowiącą równowartość wysokości utraconych dochodów, o których mowa w § 1.
§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.*)
_________________
*) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 16.03.2017 r.