Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9.12.2009 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej
o przepisie
art./§
aktu prawnego
pełną treść
widoczną część
powiązane
powiązane
Na podstawie art. 99 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. nr 157, poz. 1241) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) wykaz stanowisk urzędniczych, z podziałem na grupy stanowisk;
2) kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy na stanowiskach urzędniczych, w zakresie nieuregulowanym w przepisach szczególnych;
3) mnożniki do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej;
4) stopnie służbowe urzędników służby cywilnej i mnożnik dodatku służby cywilnej dla każdego stopnia służbowego;
5) warunki przyznawania i wypłacania dodatku, o którym mowa w art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, zwanej dalej "ustawą";
6) warunki ustalania prawa do nagrody jubileuszowej i jej wypłacania.
§ 2. Ustala się tabele grup stanowisk urzędniczych z podziałem na grupy stanowisk wyższych, średniego szczebla zarządzania, koordynujących, samodzielnych, specjalistycznych i wspomagających, wykaz stanowisk w poszczególnych grupach oraz kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na stanowiskach urzędniczych, stanowiące załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 3. 1. Ustala się dla poszczególnych grup stanowisk urzędniczych mnożniki kwoty bazowej służące do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach, o których mowa w art. 2 ustawy, w tabelach stanowiących załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. Ustala się tabelę stopni służbowych urzędników służby cywilnej i odpowiadających im mnożników kwoty bazowej służących do ustalenia wysokości dodatku służby cywilnej, stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 4. 1. Członkowi korpusu służby cywilnej uprawnionemu do dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej, zwanego dalej "dodatkiem za wysługę lat", dodatek ten wypłaca się w terminie wypłaty wynagrodzenia:
1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym członek korpusu służby cywilnej nabył prawo do dodatku za wysługę lat lub prawo do wyższej stawki dodatku za wysługę lat, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;
2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku za wysługę lat lub prawa do wyższej stawki dodatku za wysługę lat nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
2. Dodatek za wysługę lat jest przyznawany członkowi korpusu służby cywilnej za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które członek korpusu służby cywilnej otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
3. Przy ustalaniu prawa do dodatku za wysługę lat przysługującego członkowi korpusu służby cywilnej, który był zatrudniony równocześnie w ramach więcej niż jednego zakończonego stosunku pracy, do okresu uprawniającego do dodatku za wysługę lat wlicza się jeden z tych okresów zatrudnienia.
4. Jeżeli w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji, warunkiem przyznania dodatku za wysługę lat jest udokumentowanie przez członka korpusu służby cywilnej prawa do tego dodatku.
5. Jeżeli w aktach osobowych członka korpusu służby cywilnej brak jest odpowiedniej dokumentacji, dodatek za wysługę lat wypłaca się po udokumentowaniu przez członka korpusu służby cywilnej prawa do dodatku za wysługę lat lub prawa do wyższej stawki dodatku za wysługę lat. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§ 5. 1. Członek korpusu służby cywilnej nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.
2. Jeżeli członek korpusu służby cywilnej był zatrudniony równocześnie w ramach więcej niż jednego zakończonego stosunku pracy, do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów zatrudnienia.
3. Jeżeli w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji, warunkiem ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej jest udokumentowanie przez członka korpusu służby cywilnej prawa do tej nagrody.
4. Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez członka korpusu służby cywilnej prawa do tej nagrody, a jeżeli w aktach osobowych członka korpusu służby cywilnej brak jest odpowiedniej dokumentacji - niezwłocznie po udokumentowaniu przez członka korpusu służby cywilnej prawa do nagrody jubileuszowej.
§ 6. 1. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące członkowi korpusu służby cywilnej w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla członka korpusu służby cywilnej jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące w dniu jej wypłaty.
2. Jeżeli członek korpusu służby cywilnej nabył prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia tej nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące członkowi korpusu służby cywilnej w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.
3. Nagrodę jubileuszową oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
4. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę członkowi korpusu służby cywilnej, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia ustania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy.
5. Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów niepodlegających dotychczas wliczeniu członkowi korpusu służby cywilnej upływa okres uprawniający go do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, wypłaca się tylko jedną nagrodę - najwyższą.
6. Członkowi korpusu służby cywilnej, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 5, ma okres dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
7. Przepisy ust. 5 i 6 mają odpowiednio zastosowanie, jeżeli w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
§ 7. Członek korpusu służby cywilnej, który nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez niego w dniu wejścia w życie rozporządzenia, może być nadal zatrudniony na tym stanowisku.
§ 8. Członek korpusu służby cywilnej, którego wynagrodzenie zasadnicze w dniu wejścia w życie rozporządzenia jest ustalane z zastosowaniem mnożnika kwoty bazowej wyższego od maksymalnego mnożnika w danej grupie stanowisk, może otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze w dotychczasowej wysokości.
§ 9. Członek korpusu służby cywilnej, którego wynagrodzenie zasadnicze w dniu wejścia w życie rozporządzenia jest ustalane z zastosowaniem mnożnika kwoty bazowej niższego od minimalnego mnożnika w danej grupie stanowisk, może otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze w dotychczasowej wysokości do dnia 31 grudnia 2010 r.
§ 10. Członek korpusu służby cywilnej, który przed dniem wejścia w życie rozporządzenia nabył prawo do dodatku za wysługę lat lub do nagrody jubileuszowej z uwzględnieniem okresu zatrudnienia poprzedzającego dzień rozpoczęcia urlopu bezpłatnego u pracodawcy, który udzielił mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy w urzędzie, zachowuje prawo do dodatku za wysługę lat oraz do nagrody jubileuszowej z uwzględnieniem tego okresu.
§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2010 r.*)
_____________________
*) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 16.01.2007 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz. U. nr 12, poz. 79), a w zakresie wysokich stanowisk państwowych, które stały się wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej, rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 27.12.2007 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia osób zajmujących wysokie stanowiska państwowe (Dz. U. nr 249, poz. 1856 oraz z 2008 r. nr 16, poz. 99), które tracą moc z dniem 1.01.2010 r. na podstawie art. 207 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. nr 157, poz. 1241).
I. TABELA GRUP STANOWISK URZĘDNICZYCH, WYKAZÓW STANOWISK W POSZCZEGÓLNYCH GRUPACH ORAZ KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH WYMAGANYCH DO WYKONYWANIA PRACY NA STANOWISKACH URZĘDNICZYCH W URZĘDACH MINISTRÓW I PRZEWODNICZĄCYCH KOMITETÓW WCHODZĄCYCH W SKŁAD RADY MINISTRÓW, W URZĘDACH CENTRALNYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ, W JEDNOSTKACH BUDŻETOWYCH OBSŁUGUJĄCYCH PAŃSTWOWE FUNDUSZE CELOWE, KTÓRYCH DYSPONENTAMI SĄ ORGANY ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ, ORAZ W KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
Grupa stanowisk |
Stanowisko |
Wymagane kwalifikacje |
1 |
2 |
3 |
I. Wszystkie urzędy ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów, urzędy centralnych organów administracji rządowej, jednostki budżetowe obsługujące państwowe fundusze celowe, których dysponentami są organy administracji rządowej, oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów |
||
Wyższe stanowiska w służbie cywilnej |
dyrektor generalny urzędu, |
według odrębnych przepisów |
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
główny księgowy resortu |
według odrębnych przepisów, jak dla głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych |
główny księgowy |
według odrębnych przepisów |
|
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
naczelnik wydziału |
wykształcenie wyższe |
pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych, |
według odrębnych przepisów |
|
główny specjalista do spraw legislacji |
wykształcenie wyższe prawnicze i aplikacja legislacyjna albo wykształcenie wyższe prawnicze i 4 lata pracy związanej z opracowywaniem aktów prawnych |
|
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
radca generalny, |
wykształcenie wyższe |
audytor wewnętrzny, |
według odrębnych przepisów |
|
kierownik kancelarii tajnej |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy specjalista, |
wykształcenie wyższe |
psycholog,
|
według odrębnych przepisów |
|
specjalista, |
wykształcenie wyższe |
|
specjalista do spraw legislacji |
wykształcenie wyższe prawnicze i aplikacja legislacyjna albo wykształcenie wyższe prawnicze i 2 lata pracy związanej z opracowywaniem aktów prawnych |
|
wizytator |
według odrębnych przepisów |
|
starszy inspektor, |
wykształcenie wyższe |
|
referent prawny |
wykształcenie wyższe prawnicze |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
inspektor, |
wykształcenie średnie |
II. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów |
||
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
radca Prezesa Rady Ministrów, |
wykształcenie wyższe |
III. Ministerstwo Finansów |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
główny księgowy budżetu państwa,
|
według odrębnych przepisów |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
inspektor kontroli skarbowej I stopnia |
wykształcenie wyższe i 2 lata pracy na stanowisku inspektora II stopnia |
inspektor kontroli skarbowej II stopnia |
wykształcenie wyższe i 2 lata pracy na stanowisku inspektora III stopnia |
|
inspektor kontroli skarbowej III stopnia |
wykształcenie wyższe i 2 lata pracy na stanowisku inspektora IV stopnia |
|
inspektor kontroli skarbowej IV stopnia |
wykształcenie wyższe i 5 lat pracy w organach administracji podatkowej albo wykształcenie wyższe i 3-letnia praktyka w jednostkach organizacyjnych kontroli skarbowej |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy komisarz skarbowy, |
wykształcenie wyższe |
IV. Ministerstwo Spraw Zagranicznych |
||
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
starszy radca ministra |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy ekspert, |
wykształcenie wyższe |
V. Ministerstwo Obrony Narodowej |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kierownik zespołu (grupy), |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
starszy inspektor kontroli wojskowej, |
wykształcenie wyższe |
VI. Ministerstwo Skarbu Państwa |
||
Wyższe stanowiska w służbie cywilnej |
dyrektor delegatury |
według odrębnych przepisów |
VII. Komenda Główna Państwowej
Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
koordynator do spraw banków danych, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
kierownik składnicy, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy informatyk, |
wykształcenie wyższe |
starszy asystent laboratoryjny, |
wykształcenie wyższe |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
informatyk, |
wykształcenie średnie |
starszy laborant, |
wykształcenie średnie |
|
VIII. Główny Urząd Miar |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
kierownik samodzielnego laboratorium, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
główny metrolog, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy metrolog, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy technik, |
wykształcenie średnie |
IX. Główny Urząd Statystyczny |
||
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
konsultant |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy analityk |
wykształcenie wyższe |
X. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
naczelnik wydziału w komórce realizującej zadania inspekcyjne lub kontrolne |
wykształcenie wyższe i uprawnienia budowlane bez ograniczeń lub wykształcenie wyższe prawnicze |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
ekspert nadzoru budowlanego |
wykształcenie wyższe i uprawnienia budowlane bez ograniczeń |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy inspektor nadzoru budowlanego |
wykształcenie wyższe i uprawnienia budowlane bez ograniczeń |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
inspektor nadzoru budowlanego |
wykształcenie średnie i uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie |
XI. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
zastępca dyrektora oddziału terenowego |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
koordynator programów, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
główny inspektor drogowy, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
kierownik zespołu, |
wykształcenie wyższe |
kierownik zespołu nadzoru, |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy technik ds. drogownictwa, |
wykształcenie średnie |
XII. Urząd Transportu Kolejowego |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
dyrektor oddziału terenowego |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
zastępca dyrektora oddziału terenowego |
wykształcenie wyższe |
starszy inspektor bezpieczeństwa ruchu kolejowego, |
wykształcenie wyższe techniczne |
|
starszy inspektor bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych koleją |
wykształcenie wyższe |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
inspektor bezpieczeństwa ruchu kolejowego, |
wykształcenie wyższe techniczne |
inspektor bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych koleją |
wykształcenie wyższe |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy technik, |
wykształcenie średnie |
XIII. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa |
||
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
kierownik pracowni |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy asystent laboratoryjny, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy laborant, |
wykształcenie średnie |
XIV. Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
kierownik Centralnego Laboratorium, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kierownik pracowni |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy asystent laboratoryjny, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy laborant, |
wykształcenie średnie |
XV. Urząd Komunikacji Elektronicznej |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
dyrektor delegatury, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
kierownik centrum przetwarzania danych, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy informatyk |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
informatyk |
wykształcenie średnie |
XVI. Urząd Lotnictwa Cywilnego |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
Naczelny Lekarz Lotnictwa Cywilnego, |
wykształcenie lekarskie ze specjalizacją z zakresu medycyny lotniczej |
naczelnik delegatury |
wykształcenie wyższe |
|
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
naczelnik inspektoratu |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy inspektor lotniczy, |
wykształcenie wyższe |
XVII. Główny Inspektorat Transportu Drogowego |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
naczelnik delegatury,
|
wykształcenie wyższe |
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
zastępca naczelnika wydziału,
|
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
główny specjalista transportu drogowego,
|
wykształcenie wyższe, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia i 2 lata pracy w zawodzie inspektora |
główny specjalista ruchu drogowego,
|
wykształcenie wyższe i złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny I lub II stopnia |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy inspektor transportu drogowego |
wykształcenie wyższe, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia i 1 rok pracy na poprzednim stanowisku lub wykształcenie średnie, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia i 2 lata pracy na poprzednim stanowisku |
inspektor transportu drogowego,
|
wykształcenie co najmniej średnie, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia i 1 rok pracy na poprzednim stanowisku |
|
starszy inspektor ruchu drogowego,
|
wykształcenie co najmniej średnie i złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny I lub II stopnia |
|
starszy kontroler transportu drogowego,
|
wykształcenie co najmniej średnie, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia i co najmniej 1 rok pracy na poprzednim stanowisku |
|
młodszy kontroler transportu drogowego |
wykształcenie co najmniej średnie, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia |
|
starszy kontroler ruchu drogowego,
|
wykształcenie co najmniej średnie i złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny I lub II stopnia |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
aplikant |
wykształcenie co najmniej średnie, w trakcie kursu specjalistycznego |
XVIII. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych |
|||
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
doradca Prezesa: |
ds. produktów leczniczych |
wykształcenie wyższe |
ds. produktów leczniczych weterynaryjnych |
|||
ds. wyrobów medycznych |
|||
ds. produktów biobójczych |
|||
starszy ekspert: |
ds. produktów leczniczych |
wykształcenie wyższe |
|
ds. produktów leczniczych weterynaryjnych |
|||
ds. wyrobów medycznych |
|||
ds. produktów biobójczych |
|||
starszy inspektor ds. badań klinicznych oraz systemów monitorowania bezpieczeństwa produktów leczniczych |
wykształcenie wyższe |
||
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
ekspert: |
ds. produktów leczniczych |
wykształcenie wyższe |
ds. produktów leczniczych weterynaryjnych |
|||
ds. wyrobów medycznych |
|||
ds. produktów biobójczych |
|||
młodszy ekspert: |
ds. produktów leczniczych |
wykształcenie wyższe |
|
ds. produktów leczniczych weterynaryjnych |
|||
ds. wyrobów medycznych |
|||
ds. produktów biobójczych |
|||
inspektor ds. badań klinicznych oraz systemów monitorowania bezpieczeństwa produktów leczniczych |
wykształcenie wyższe |
||
młodszy inspektor ds. badań klinicznych oraz systemów monitorowania bezpieczeństwa produktów leczniczych |
wykształcenie wyższe |
||
młodszy specjalista |
wykształcenie wyższe |
||
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy technik |
wykształcenie średnie |
|
technik |
II. TABELA GRUP STANOWISK URZĘDNICZYCH, WYKAZÓW STANOWISK W POSZCZEGÓLNYCH GRUPACH ORAZ KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH WYMAGANYCH DO WYKONYWANIA PRACY NA STANOWISKACH URZĘDNICZYCH W URZĘDACH WOJEWÓDZKICH
Grupa stanowisk |
Stanowisko |
Wymagane kwalifikacje |
1 |
2 |
3 |
Wyższe stanowiska w służbie cywilnej |
dyrektor generalny urzędu, |
według odrębnych przepisów |
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
główny księgowy budżetu wojewody |
według odrębnych przepisów, jak dla głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych |
główny księgowy, |
według odrębnych przepisów |
|
architekt wojewódzki, |
wykształcenie wyższe |
|
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kierownik oddziału, |
wykształcenie wyższe |
pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych |
według odrębnych przepisów |
|
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
radca generalny, |
wykształcenie wyższe |
audytor wewnętrzny, |
według odrębnych przepisów |
|
główny specjalista, |
wykształcenie wyższe |
|
kierownik kancelarii tajnej |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy specjalista, |
wykształcenie wyższe |
psycholog |
według odrębnych przepisów |
|
referent prawny, |
wykształcenie wyższe prawnicze lub administracyjne |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
specjalista, |
wykształcenie średnie |
III. TABELA GRUP STANOWISK URZĘDNICZYCH, WYKAZÓW STANOWISK W POSZCZEGÓLNYCH GRUPACH ORAZ KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH WYMAGANYCH DO WYKONYWANIA PRACY NA STANOWISKACH URZĘDNICZYCH W URZĘDACH PODLEGŁYCH MINISTROM LUB CENTRALNYM ORGANOM ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ
Grupa stanowisk |
Stanowisko |
Wymagane kwalifikacje |
1 |
2 |
3 |
I. Wszystkie urzędy |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
dyrektor (kierownik) urzędu podległego centralnemu
organowi administracji rządowej, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
naczelnik (kierownik) wydziału, |
wykształcenie wyższe |
główny księgowy, |
według odrębnych przepisów |
|
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
audytor wewnętrzny, |
według odrębnych przepisów |
główny specjalista, |
wykształcenie wyższe |
|
kierownik kancelarii tajnej |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy specjalista, |
wykształcenie wyższe |
referent prawny, |
wykształcenie wyższe prawnicze lub administracyjne |
|
psycholog |
według odrębnych przepisów |
|
starszy inspektor, |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
inspektor, |
wykształcenie średnie |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
młodszy księgowy, |
wykształcenie średnie |
II. Urzędy morskie |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
kapitan portu: Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Świnoujście, |
wykształcenie wyższe i dyplom kapitana żeglugi wielkiej |
główny księgowy urzędu morskiego |
według odrębnych przepisów |
|
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kapitan portu innego niż Gdańsk, Gdynia, Szczecin,
Świnoujście, |
wykształcenie wyższe i dyplom na poziomie zarządzania w dziale pokładowym |
naczelnik Bazy Oznakowania Nawigacyjnego |
wykształcenie wyższe |
|
główny inspektor |
wykształcenie wyższe i dyplom odpowiedniej specjalności |
|
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
zastępca głównego inspektora |
wykształcenie wyższe i dyplom odpowiedniej specjalności |
starszy oficer portu |
wykształcenie wyższe i dyplom na poziomie zarządzania w dziale pokładowym |
|
główny operator służby kontroli ruchu statków |
wykształcenie wyższe i dyplom na poziomie zarządzania w dziale pokładowym oraz kurs odpowiedniej specjalności |
|
starszy operator służby kontroli ruchu statków |
wykształcenie wyższe i dyplom na poziomie zarządzania w dziale pokładowym oraz kurs odpowiedniej specjalności albo wykształcenie wyższe i dyplom na poziomie operacyjnym w dziale pokładowym, kurs odpowiedniej specjalności oraz 3 lata pracy w charakterze operatora służby kontroli ruchu statków albo wykształcenie wyższe o specjalności inżynieria ruchu morskiego, kurs odpowiedniej specjalności oraz 3 lata pracy w charakterze operatora służby kontroli ruchu statków |
|
starszy pilot lotnictwa |
według odrębnych przepisów |
|
starszy inspektor realizujący funkcje publicznoprawne |
wykształcenie wyższe i dyplom odpowiedniej specjalności |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
oficer portu |
wykształcenie wyższe i dyplom na poziomie operacyjnym w dziale pokładowym |
kierownik obwodu ochrony wybrzeża, |
wykształcenie średnie i dyplom odpowiedniej specjalności |
|
pilot lotnictwa |
według odrębnych przepisów |
|
operator służby kontroli ruchu statków |
wykształcenie wyższe i dyplom na poziomie operacyjnym w dziale pokładowym albo wykształcenie wyższe i kurs odpowiedniej specjalności albo wykształcenie wyższe o specjalności inżynieria ruchu morskiego |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy nadzorca ochrony wybrzeża, |
wykształcenie średnie |
III. Urzędy żeglugi śródlądowej |
||
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
starszy inspektor nadzoru nad żeglugą |
wykształcenie wyższe i patent oficera żeglugi śródlądowej |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
inspektor nadzoru nad żeglugą |
wykształcenie wyższe i patent oficera żeglugi śródlądowej |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
młodszy inspektor nadzoru nad żeglugą |
wykształcenie średnie i patent oficera żeglugi śródlądowej |
IV. Archiwa państwowe |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kierownik oddziału zamiejscowego |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
starszy kustosz, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy archiwista, |
wykształcenie wyższe |
kierownik ekspozytury archiwum |
wykształcenie średnie |
|
archiwista, |
wykształcenie średnie i policealne |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy fotograf, |
wykształcenie średnie |
V. Izby skarbowe |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
dyrektor |
według odrębnych przepisów |
wicedyrektor |
wykształcenie wyższe |
|
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
naczelnik wydziału |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
kierownik samodzielnego oddziału, |
wykształcenie wyższe |
radca prawny |
według odrębnych przepisów |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy komisarz skarbowy, |
wykształcenie wyższe |
specjalista, |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy referent, |
wykształcenie średnie |
VI. Urzędy skarbowe |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
naczelnik |
według odrębnych przepisów |
zastępca naczelnika |
wykształcenie wyższe |
|
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kierownik działu, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
radca prawny |
według odrębnych przepisów |
oskarżyciel skarbowy |
wykształcenie wyższe prawnicze |
|
kierownik referatu, |
wykształcenie wyższe |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy specjalista, |
wykształcenie wyższe |
starszy inspektor, |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy referent, |
wykształcenie średnie |
VII. Urzędy kontroli skarbowej |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
dyrektor, |
według odrębnych przepisów |
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
naczelnik wydziału |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
radca prawny |
według odrębnych przepisów |
kierownik oddziału, |
wykształcenie wyższe |
|
inspektor kontroli skarbowej I stopnia |
wykształcenie wyższe i 2 lata pracy na stanowisku inspektora II stopnia |
|
inspektor kontroli skarbowej II stopnia |
wykształcenie wyższe i 2 lata pracy na stanowisku inspektora III stopnia |
|
inspektor kontroli skarbowej III stopnia |
wykształcenie wyższe i 2 lata pracy na stanowisku inspektora IV stopnia |
|
inspektor kontroli skarbowej IV stopnia |
wykształcenie wyższe i 5 lat pracy w organach administracji podatkowej albo wykształcenie wyższe i 3-letnia praktyka w jednostkach organizacyjnych kontroli skarbowej |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy specjalista, |
wykształcenie wyższe |
komisarz skarbowy, |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy referent, |
wykształcenie średnie |
VIII. Urzędy statystyczne |
||
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
informatyk urzędu, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy statystyk informatyk, |
wykształcenie średnie |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
młodszy statystyk |
wykształcenie średnie |
IX. Okręgowe urzędy górnicze, Urząd Górniczy do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych |
||
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
nadinspektor zakładów górniczych |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy inspektor zakładów górniczych, |
wykształcenie wyższe |
X. Okręgowe i obwodowe urzędy miar oraz okręgowe i obwodowe urzędy probiercze |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kierownik laboratorium, |
wykształcenie wyższe |
zastępca naczelnika obwodowego urzędu |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
kierownik punktu legalizacyjnego |
wykształcenie średnie |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy probierz, |
wykształcenie średnie |
XI. Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
naczelnik wydziału |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy aprobant, |
wykształcenie średnie |
XII. Urzędy stanowiące aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległe Ministrowi Obrony Narodowej |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
szef oddziału, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
szef wydziału |
wykształcenie wyższe |
pielęgniarka okręgowa |
według odrębnych przepisów |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy inspektor kontroli wojskowej, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy instruktor, |
wykształcenie średnie |
XIII. Okręgowe inspektoraty rybołówstwa morskiego |
||
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy inspektor rybołówstwa morskiego, |
wykształcenie wyższe |
XIV. Izby celne i urzędy celne |
||
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
starszy inspektor kontroli akcyzowej, |
wykształcenie wyższe i 5 lat pracy w organach kontroli skarbowej lub podatkowej |
młodszy inspektor kontroli akcyzowej |
wykształcenie średnie i 3 lata pracy w organach kontroli skarbowej lub podatkowej |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy komisarz akcyzowy, |
wykształcenie średnie |
XV. Graniczne inspektoraty weterynarii |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
graniczny lekarz weterynarii, |
według odrębnych przepisów |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
starszy inspektor weterynaryjny |
wykształcenie wyższe weterynaryjne |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
inspektor weterynaryjny |
wykształcenie wyższe weterynaryjne |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy kontroler weterynaryjny, |
wykształcenie średnie |
XVI. (uchylona) |
||
XVII. Biuro Nasiennictwa Leśnego |
||
Wyższe stanowiska w służbie cywilnej |
kierownik wydziału lub komórki równorzędnej, |
według odrębnych przepisów |
XVIII. Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
kierownik zarządu zlewni, |
wykształcenie wyższe |
IV. TABELA GRUP STANOWISK URZĘDNICZYCH, WYKAZÓW STANOWISK W POSZCZEGÓLNYCH GRUPACH ORAZ KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH WYMAGANYCH DO WYKONYWANIA PRACY NA STANOWISKACH URZĘDNICZYCH W KOMENDACH, INSPEKTORATACH I INNYCH JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH STANOWIĄCYCH APARAT POMOCNICZY KIEROWNIKÓW ZESPOLONYCH SŁUŻB, INSPEKCJI I STRAŻY WOJEWÓDZKICH ORAZ KIEROWNIKÓW POWIATOWYCH SŁUŻB, INSPEKCJI I STRAŻY
Grupa stanowisk |
Stanowisko |
Wymagane kwalifikacje |
1 |
2 |
3 |
I. Wszystkie komendy, inspektoraty i inne jednostki organizacyjne stanowiące aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
naczelnik (kierownik) wydziału, |
wykształcenie wyższe |
główny księgowy, |
według odrębnych przepisów |
|
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
audytor wewnętrzny, |
według odrębnych przepisów |
zastępca głównego księgowego, |
wykształcenie wyższe |
|
kierownik kancelarii tajnej |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy specjalista, |
wykształcenie wyższe |
referent prawny, |
wykształcenie wyższe prawnicze lub administracyjne |
|
psycholog |
według odrębnych przepisów |
|
specjalista, |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
inspektor, |
wykształcenie średnie |
II. Wojewódzkie inspektoraty transportu drogowego |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
naczelnik wydziału inspekcji,
|
wykształcenie wyższe, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia i 2 lata pracy w zawodzie inspektora |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
kierownik oddziału,
|
wykształcenie wyższe, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia i 2 lata pracy w zawodzie inspektora |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy inspektor transportu drogowego |
wykształcenie wyższe, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia i 1 rok pracy na poprzednim stanowisku lub wykształcenie średnie, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia i 2 lata pracy na poprzednim stanowisku |
inspektor transportu drogowego,
|
wykształcenie co najmniej średnie, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia i 1 rok pracy na poprzednim stanowisku |
|
starszy kontroler transportu drogowego,
|
wykształcenie co najmniej średnie, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia i co najmniej 1 rok pracy na poprzednim stanowisku |
|
młodszy kontroler transportu drogowego |
wykształcenie co najmniej średnie, złożony z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny II stopnia |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
aplikant |
wykształcenie co najmniej średnie, w trakcie kursu specjalistycznego |
III. Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
dyrektor wojewódzkiego inspektoratu, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
kierownik laboratorium, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy inspektor ochrony środowiska |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
inspektor ochrony środowiska, |
wykształcenie średnie |
IV. Wojewódzkie inspektoraty inspekcji handlowej |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
dyrektor delegatury |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
kierownik zespołu w delegaturze |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
sekretarz polubownego sądu konsumenckiego |
wykształcenie średnie |
V. Wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kierownik delegatury, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
kierownik działu, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy asystent w laboratorium |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
asystent w laboratorium, |
wykształcenie średnie |
VI. Wojewódzkie urzędy ochrony zabytków |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kierownik delegatury |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy inspektor ochrony zabytków, |
wykształcenie wyższe |
VII. Wojewódzkie inspekcje nadzoru geodezyjnego i kartograficznego |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kierownik oddziału |
według odrębnych przepisów |
VIII. Wojewódzkie inspektoraty weterynarii |
||
Wyższe stanowiska w służbie cywilnej |
wojewódzki lekarz weterynarii, |
według odrębnych przepisów |
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kierownik zakładu higieny weterynaryjnej |
wykształcenie wyższe weterynaryjne |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
wojewódzki inspektor weterynaryjny |
wykształcenie wyższe weterynaryjne |
kierownik międzywojewódzkiej pracowni specjalistycznej, |
wykształcenie wyższe weterynaryjne lub inne wyższe z zakresu spraw należących do właściwości Inspekcji Weterynaryjnej |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy asystent w zakładzie higieny weterynaryjnej lub
w inspektoracie, |
wykształcenie wyższe weterynaryjne lub inne wyższe z zakresu spraw należących do właściwości Inspekcji Weterynaryjnej |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy laborant w zakładzie higieny weterynaryjnej, |
wykształcenie średnie zawodowe |
IX. Wojewódzkie inspektoraty inspekcji farmaceutycznej |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
kierownik delegatury, ośrodka lub oddziału zamiejscowego |
wykształcenie wyższe farmaceutyczne |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
kierownik działu |
wykształcenie wyższe farmaceutyczne |
kierownik laboratorium |
wykształcenie wyższe mające zastosowanie do pracy w laboratorium |
|
starszy inspektor farmaceutyczny, |
wykształcenie wyższe farmaceutyczne |
|
zastępca kierownika laboratorium, |
wykształcenie wyższe mające zastosowanie do pracy w laboratorium |
|
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
inspektor farmaceutyczny |
wykształcenie wyższe farmaceutyczne lub mające zastosowanie do pracy w inspektoracie lub w laboratorium |
starszy asystent laboratorium |
wykształcenie wyższe mające zastosowanie do pracy w laboratorium |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
asystent |
wykształcenie średnie zawodowe |
X. Wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
zastępca wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego |
wykształcenie wyższe i uprawnienia budowlane bez ograniczeń lub wyższe prawnicze |
naczelnik wydziału |
||
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
ekspert nadzoru budowlanego |
wykształcenie wyższe i uprawnienia budowlane bez ograniczeń |
starszy inspektor nadzoru budowlanego |
wykształcenie wyższe i uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
inspektor nadzoru budowlanego |
wykształcenie średnie i uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie |
XI. Kuratoria oświaty |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
dyrektor wydziału, |
według odrębnych przepisów |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
kierownik oddziału |
według odrębnych przepisów |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy wizytator, |
według odrębnych przepisów |
XII. Komendy wojewódzkie, komendy powiatowe (miejskie, rejonowe) i komisariaty Policji oraz komendy wojewódzkie, komendy powiatowe (miejskie) Państwowej Straży Pożarnej |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
zastępca komendanta wojewódzkiego Policji, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
główny programista, |
wykształcenie wyższe |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
starszy programista, |
wykształcenie wyższe |
starszy asystent laboratoryjny, |
wykształcenie wyższe |
|
starszy informatyk, |
wykształcenie wyższe |
|
starszy rewident, |
wykształcenie średnie |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
informatyk, |
wykształcenie średnie |
XIII. Powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego |
||
Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej |
zastępca powiatowego inspektora nadzoru budowlanego |
wykształcenie wyższe i uprawnienia budowlane bez ograniczeń lub wyższe prawnicze |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
ekspert nadzoru budowlanego |
wykształcenie wyższe i uprawnienia budowlane bez ograniczeń |
starszy inspektor nadzoru budowlanego |
wykształcenie wyższe i uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie |
|
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
inspektor nadzoru budowlanego, |
wykształcenie średnie i uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie |
XIV. Powiatowe inspektoraty weterynarii |
||
Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej |
powiatowy lekarz weterynarii,
|
według odrębnych przepisów |
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej |
starszy inspektor weterynaryjny |
wykształcenie wyższe weterynaryjne lub inne wyższe z zakresu spraw należących do właściwości Inspekcji Weterynaryjnej |
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej |
inspektor weterynaryjny |
wykształcenie wyższe weterynaryjne lub inne wyższe z zakresu spraw należących do właściwości Inspekcji Weterynaryjnej |
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej |
starszy kontroler weterynaryjny, |
wykształcenie średnie |