Ustawa z dnia 31.08.2011 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska
o przepisie
art./§
aktu prawnego
pełną treść
widoczną część
powiązane
powiązane
Art. 1. W ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. nr 25, poz. 150, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1) art. 410d otrzymuje brzmienie:
"Art. 410d. Środki Narodowego Funduszu można przeznaczać za zgodą ministra właściwego do spraw środowiska na wspieranie projektów i inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej poza granicami kraju, jeżeli ma to związek z bezpieczeństwem ekologicznym Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 410e.";
2) po art. 410d dodaje się art. 410e i 410f w brzmieniu:
"Art. 410e. 1. Środki Narodowego Funduszu inne niż przychody, o których mowa w art. 401 ust. 7 oraz art. 401d ust. 1, można także przeznaczać za zgodą ministra właściwego do spraw środowiska na:
1) udzielanie pomocy w ramach międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju państwom niewymienionym w załączniku I do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 9 maja 1992 r. (Dz. U. z 1996 r. nr 53, poz. 238), zwanej dalej "Konwencją Klimatyczną";
2) dokonywanie wpłat na rzecz międzynarodowych organizacji, instytucji, programów i funduszy, zapewniających funkcjonowanie mechanizmów finansowych służących realizacji celów Konwencji Klimatycznej.
2. Pomoc, o której mowa w ust. 1 pkt 1, jest udzielana na wspieranie projektów i inwestycji z zakresu:
1) ograniczania lub unikania emisji gazów cieplarnianych;
2) pochłaniania lub sekwestracji dwutlenku węgla (CO2);
3) adaptacji do zmian klimatu;
4) wzmocnienia instytucjonalnego.
3. Środki Narodowego Funduszu inne niż przychody, o których mowa w art. 401 ust. 7 oraz art. 401d ust. 1, przeznaczone na zadania, o których mowa w ust. 1, realizowane przez państwową jednostkę budżetową, są przekazywane tej jednostce zgodnie z art. 410c ust. 2.
Art. 410f. Środki Narodowego Funduszu przeznacza się także na odszkodowania wynikające z niewykonania lub nienależytego wykonania umów sprzedaży jednostek przyznanej emisji, zawieranych na podstawie ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.".
Art. 2. 1. W latach 2011 i 2012 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazuje środki na rachunek bieżący dochodów budżetowych ministra właściwego do spraw środowiska w celu dofinansowania zadań, o których mowa w art. 410e ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, realizowanych przez państwowe jednostki budżetowe, w sposób określony w ust. 2-10.
2. W ramach kwot ujętych w rocznych planach finansowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2011 i rok 2012 jako przekazywane państwowym jednostkom budżetowym, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na podstawie wniosków kierowników państwowych jednostek budżetowych o przekazanie środków, sporządza listę zadań, o których mowa w art. 410e ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, zakwalifikowanych do dofinansowania, zwaną dalej "listą zadań".
3. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzgadnia listę zadań z właściwym dysponentem części budżetowej oraz ministrem właściwym do spraw środowiska.
4. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazuje listę zadań, uzgodnioną zgodnie z ust. 3, właściwemu dysponentowi części budżetowej oraz ministrowi właściwemu do spraw środowiska, w terminie 5 dni od dnia jej uzgodnienia.
5. Uzgodniona, zgodnie z ust. 3, lista zadań może być zmieniana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach kwot, o których mowa w ust. 2.
6. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzgadnia zmiany listy zadań z właściwym dysponentem części budżetowej oraz ministrem właściwym do spraw środowiska.
7. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiera z państwowymi jednostkami budżetowymi umowy o realizację zadań znajdujących się na liście zadań.
8. W umowach, o których mowa w ust. 7, określa się w szczególności:
1) obowiązki państwowej jednostki budżetowej w zakresie:
a) występowania z wnioskami o uruchomienie środków z rezerwy celowej,
b) rozliczania wydatkowania środków uzyskanych z rezerwy celowej,
c) składania sprawozdań z postępów realizacji zadań,
d) przekazywania dokumentów potwierdzających realizację zadań,
e) dokonywania rozliczania osiągania efektów rzeczowych i ekologicznych oraz końcowego rozliczenia finansowego zadań;
2) obowiązki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie:
a) weryfikacji i akceptacji wniosków o uruchomienie środków z rezerwy celowej,
b) weryfikacji i akceptacji rozliczeń środków wydatkowanych przez państwową jednostkę budżetową,
c) dokonywania kontroli realizacji zadań.
9. Wnioski kierowników państwowych jednostek budżetowych o uruchomienie środków z rezerwy celowej, po ich akceptacji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przekazywane właściwemu dysponentowi części budżetowej, stanowią dla dysponenta części budżetowej podstawę do wystąpienia do ministra właściwego do spraw finansów publicznych o uruchomienie środków z rezerwy celowej.
10. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazuje środki na rachunek bieżący dochodów budżetowych ministra właściwego do spraw środowiska w wysokości wynikającej z zaakceptowanych wniosków o uruchomienie środków z rezerwy celowej, w terminie 5 dni roboczych od dnia ich akceptacji.
11. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz ministra właściwego do spraw środowiska o przekazaniu środków na dochody budżetu państwa, w terminie 5 dni roboczych od dnia przekazania środków, wskazując zadania realizowane przez państwowe jednostki budżetowe, w celu dofinansowania których są przekazywane te środki.
Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.*)
____________________________
*) Ustawa została ogłoszona w dniu 19.10.2011 r.