Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31.03.2004 r. w sprawie prowadzenia rachunkowości przez komitety wyborcze uczestniczące w wyborach do Parlamentu Europejskiego
o przepisie
art./§
aktu prawnego
pełną treść
widoczną część
powiązane
powiązane
Uwaga od redakcji:
Rozporządzenie utraciło moc z dniem 22.09.2011 r.
Na podstawie art. 91 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. nr 25, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) sposób i tryb prowadzenia rachunkowości przez komitety wyborcze;
2) wzory sprawozdań o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetów wyborczych, zwanych dalej "sprawozdaniami wyborczymi";
3) szczegółowy zakres informacji zawartych w sprawozdaniach wyborczych;
4) wykaz rodzajów dokumentów, jakie należy załączyć do sprawozdań wyborczych.
§ 2. Komitety wyborcze prowadzą rachunkowość, stosując odpowiednie przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. nr 76, poz. 694, z późn. zm.) oraz przepisy niniejszego rozporządzenia.
§ 3. 1. Komitety wyborcze prowadzą księgi rachunkowe w sposób zapewniający jasne, rzetelne i prawidłowe sporządzenie sprawozdania wyborczego.
2. Komitety wyborcze partii politycznych i koalicyjne komitety wyborcze sporządzają sprawozdanie wyborcze według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. Komitety wyborcze wyborców sporządzają sprawozdanie wyborcze według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. Wykaz rodzajów dokumentów załączanych do sprawozdania wyborczego stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 4. Okresem rozliczeniowym komitetów wyborczych jest okres od dnia wydania przez Państwową Komisję Wyborczą postanowienia o przyjęciu zawiadomienia, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego, zwanej dalej "Ordynacją wyborczą", do dnia przedstawienia sprawozdania wyborczego Państwowej Komisji Wyborczej.
§ 5. Na przychody lub wpływy komitetów wyborczych, uzyskane zgodnie z przepisami Ordynacji wyborczej, składają się:
1) środki pieniężne pochodzące z Funduszy Wyborczych;
2) środki pieniężne przekazane przez osoby fizyczne;
3) środki pieniężne pochodzące z zaciągniętych kredytów bankowych;
4) odsetki od środków na rachunku bankowym.
§ 6. 1. Na koszty lub wydatki komitetów wyborczych, poniesione zgodnie z przepisami Ordynacji wyborczej na cele związane z wyborami, składają się:
1) koszty zużycia materiałów i energii;
2) koszty usług obcych, w tym opłaty za korzystanie ze środków masowego przekazu, wykonanie materiałów wyborczych, koszty spotkań wyborczych i podróży;
3) wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń;
4) spłata zaciągniętych kredytów bankowych;
5) wydatki związane z nabyciem sprzętu trwałego użytku;
6) pozostałe wydatki pieniężne.
2. Zobowiązania finansowe obejmują równowartość niespłaconych kredytów i nieopłaconych pozostałych zobowiązań, w tym z tytułu dostaw i usług na rzecz komitetów wyborczych.
§ 7. 1. Podstawą zapisów w księgach rachunkowych prowadzonych przez komitety wyborcze są dowody księgowe spełniające warunki określone w ustawie, o której mowa w § 2.
2. Dowody księgowe dokumentujące wpłaty na rachunek bankowy komitetu wyborczego powinny zawierać numer rachunku bankowego Funduszu Wyborczego lub imię i nazwisko oraz adres osoby fizycznej dokonującej wpłaty, a w odniesieniu do cudzoziemców również obywatelstwo.
§ 8. Ewidencja przychodów oraz wydatków i zobowiązań finansowych komitetów wyborczych powinna być prowadzona w sposób zapewniający uzyskanie informacji niezbędnych do prawidłowego sporządzenia sprawozdania wyborczego.
§ 9. Dokumentację przyjętych zasad rachunkowości komitetu wyborczego opisuje pełnomocnik finansowy.
§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.*)
_______________________
*) Rozporządzenie zostało ogłoszone 2.04.2004 r.
Wzór sprawozdania o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu wyborczego partii politycznej/koalicyjnego komitetu wyborczego uczestniczącego w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Wzór sprawozdania o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu wyborczego wyborców uczestniczącego w wyborach do Parlamentu Europejskiego
1. Umowa rachunku bankowego
2. Historia rachunku bankowego
3. Umowa kredytowa
4. Dokumenty bankowe każdego wpływu na rachunek bankowy komitetu wyborczego pozwalające na identyfikację wpłacającego
5. Umowy, faktury, rachunki i inne dokumenty dotyczące kosztów i wydatków
6. Pokwitowania odbioru gotówki wypłaconej przez komitet wyborczy osobom fizycznym (dowody KW)
7. Pokwitowania odbioru materiałów wyborczych pobranych od wykonawcy przez komitet wyborczy w celu rozpowszechniania (np. plakatów, ulotek)
8. Dokumenty potwierdzające zagospodarowanie sprzętu trwałego użytku (np. dokumenty potwierdzające przekazanie sprzętu na rzecz instytucji charytatywnej)