Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30.11.2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach
o przepisie
art./§
pełną treść
widoczną część
powiązane
powiązane
Rozporządzenie utraciło moc z dniem 1.12.2014 r.
Postępowanie w sprawach: rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i rejestru dłużników niewypłacalnych
§ 8. 1. Każdego przedsiębiorcę, stowarzyszenie, inną organizację społeczną lub zawodową, fundację, samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej wpisuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym pod oddzielną pozycją rejestru oznaczoną numerem, zwanym dalej "numerem KRS".
2. Dłużnika wraz z pozostałymi danymi podlegającymi wpisowi do rejestru dłużników niewypłacalnych wpisuje się każdorazowo do rejestru pod oddzielną pozycją, oznaczoną numerem, zwanym dalej "numerem RDN". Pod jednym numerem RDN można ujawnić wielu wierzycieli, jeżeli są uprawnieni w stosunku do dłużnika solidarnie.
§ 9. 1. Sąd rejestrowy sprawdza poprawność danych wskazanych we wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, wymienionych w art. 35 ustawy.
2. Sąd bada merytoryczną zgodność przedmiotu działalności zawartego w umowie lub statucie z przedmiotem działalności zgłoszonym we wniosku o wpis. Opis słowny przedmiotu działalności podmiotu wskazany we wniosku nie musi pokrywać się z opisem przedmiotu w Polskiej Klasyfikacji Działalności.
§ 10. 1. W przypadkach gdy we wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego zamieszcza się dane Skarbu Państwa, należy podać szczegółowe dane dotyczące organu lub jednostki organizacyjnej reprezentującej Skarb Państwa.
2. W przypadku gdy organ lub jednostka organizacyjna reprezentująca Skarb Państwa nie posiada numeru REGON, wymogi określone w art. 35 pkt 2 ustawy są zachowane poprzez podanie jej nazwy.
§ 11. 1. W przypadku gdy osoba, której dane umieszcza się w rejestrze, nie ma obowiązku posiadania numeru PESEL lub REGON, wymogi określone w art. 35 ustawy są zachowane poprzez podanie odpowiednio jej imienia i nazwiska, nazwy lub firmy.
2. Brak obowiązku, o którym mowa w ust. 1, należy zaznaczyć przy złożeniu wniosku.
§ 12. 1. W przypadku określonym w art. 50 ustawy podmiot wpisany do rejestru, o którym mowa w rozdziale 3 ustawy, zachowuje dotychczasowy numer KRS.
2. Zmiany danych dla podmiotu, o którym mowa w ust. 1, są dokonywane jednocześnie w rejestrze przedsiębiorców i rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
3. W przypadku późniejszej rejestracji w rejestrze przedsiębiorców podmiotu zarejestrowanego w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, do rejestru przedsiębiorców są wpisywane aktualne dane z właściwego rejestru.
4. W przypadku uchylenia wpisu obejmującego wykreślenie z rejestru przedsiębiorców przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 36 pkt 13 ustawy, w rejestrze przedsiębiorców ujawnia się aktualne dane tego podmiotu.
§ 13. 1. Podmiot, który powstał w wyniku przekształcenia, podziału lub połączenia innych podmiotów, jest wpisywany pod nowym numerem KRS.
2. W przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową, w dziale 1 w rubryce szóstej dla spółki powstałej w wyniku przekształcenia nie wypełnia się podrubryki pierwszej.
3. W sytuacji, o której mowa w ust. 2, w dziale 1, w rubryce szóstej pole drugie powinno zawierać wskazanie przyczyny przekształcenia, z zaznaczeniem, czy wpis nastąpił na podstawie art. 26 § 4 albo art. 551 § 2 i § 5 Kodeksu spółek handlowych, oraz wskazanie wszystkich wspólników przekształcanej spółki cywilnej lub osoby fizycznej wraz z podaniem nazwy, pod którą wykonują działalność gospodarczą, i numerów, pod którymi są wpisani w Krajowym Rejestrze Sądowym albo innych rejestrach lub ewidencjach.
§ 14. W przypadku gdy do rejestru przedsiębiorców wpisuje się dane, o których mowa w art. 41 pkt 4 i 5 oraz art. 44 ust. 1 pkt 5 ustawy, sąd dokonuje odpowiedniego wpisu z urzędu do rejestru dłużników niewypłacalnych stosownie do art. 55 ustawy.
§ 15. 1. W przypadku wpisu w rejestrze przedsiębiorców prokury łącznej, w polu rodzaj prokury należy ujawnić także sposób jej wykonywania.
2. W przypadku wpisu w rejestrze przedsiębiorców prokury oddziałowej, w polu rodzaj prokury należy także wpisać dokładne oznaczenie oddziału przedsiębiorstwa, do którego zakresu spraw prokura została ograniczona. Nazwa oddziału powinna być tożsama z nazwą oddziału ujawnioną w rejestrze.
§ 16. 1. W dziale 5 rejestru przedsiębiorców wpisuje się kuratora ustanowionego w trybie art. 26 ustawy oraz innych kuratorów ustanowionych na podstawie przepisów szczególnych.
2. W dziale 5 rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wpisuje się kuratorów ustanowionych na podstawie przepisów szczególnych.
§ 17. W przypadku rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym nowego podmiotu, który na podstawie odrębnych przepisów ma obowiązek składania wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej na podstawie przepisów o statystyce publicznej, wnioskodawca, po uzyskaniu numeru REGON, jest obowiązany złożyć wniosek w przedmiocie wpisu numeru REGON.