Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26.10.2020 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców
o przepisie
art./§
pełną treść
widoczną część
powiązane
powiązane
1. OPK działalności leczniczej wyodrębnia się zgodnie z poniższymi zasadami:
1.1. Struktura OPK działalności podstawowej odpowiada zakresowi prowadzonej w nich działalności, zachowując jej jednorodność oraz strukturę organizacyjną, biorąc pod uwagę, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 3 1d oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, sposób rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej oraz rodzaj świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
1.2. W przypadku świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) lub w izbie przyjęć w ramach ryczałtu dobowego, wydziela się OPK, które mają na celu oddzielenie kosztów zaopatrzenia świadczeniobiorców w SOR lub w izbie przyjęć rozliczanych w ramach ryczałtu dobowego od kosztów zaopatrzenia świadczeniobiorców w SOR lub izbie przyjęć rozliczanych (po przekazaniu na oddziały szpitalne) w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP), osobodni, punktów w ramach Terapeutycznej Skali Interwencji Medycznych (TISS) lub innych świadczeń.
W SOR lub w izbie przyjęć wydziela się OPK działalności pomocniczej, na którym będą ewidencjonowane koszty związane z rejestracją, przyjęciem i segregacją medyczną wszystkich świadczeniobiorców SOR lub izby przyjęć, następnie koszty tego OPK będą rozliczane na OPK związany z ryczałtem dobowym oraz na oddziały szpitalne (jeśli świadczeniobiorcy zostaną przekazani do dalszej hospitalizacji u tego samego świadczeniodawcy) proporcjonalnie do liczby świadczeniobiorców.
Analogiczne rozwiązanie przyjmuje się w odniesieniu do OPK proceduralnego, na którym będą gromadzone koszty związane z udzielaniem procedur medycznych w SOR lub w izbie przyjęć. Koszty tego OPK będą rozliczane na OPK związany z ryczałtem dobowym oraz na oddziały szpitalne proporcjonalnie do liczby i wartości wykonanych procedur medycznych. Na OPK działalności podstawowej (503) gromadzone są koszty związane tylko z leczeniem świadczeniobiorców rozliczanych w ramach ryczałtu dobowego.
1.3. OPK działalności podstawowej scharakteryzowanej kodami charakteryzującymi specjalność komórki organizacyjnej, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 105 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295, z późn. zm.), przypisanymi do kodów funkcji 500-506 nie może być łączony kosztowo w jeden OPK z OPK proceduralnymi scharakteryzowanymi kodami charakteryzującymi specjalność komórki organizacyjnej przypisanymi do kodu funkcji 507, wskazanymi w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Wydziela się odrębne, szczegółowe OPK proceduralne w sposób umożliwiający jednoznaczne ewidencyjne rozdzielenie kosztów ponoszonych w związku z wykonywaniem procedur medycznych od rzeczywistych kosztów pobytu świadczeniobiorcy na oddziale, w szczególności:
1.3.1. 4950 Oddział anestezjologii (z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii),
1.3.2. 4910 Blok operacyjny (z oddziałów zabiegowych),
1.3.3. 4912 Sala porodowa, sala cesarskich cięć (z oddziałów położniczych),
1.3.4. 4106 Oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego (OINK) (z oddziałów kardiologicznych),
1.3.5. 7230 Pracownia radiologii zabiegowej,
1.3.6. 7232 Pracownia hemodynamiki,
1.3.7. 7234 Pracownia elektrofizjologii,
1.3.8. 7910 Pracownia endoskopii,
1.3.9. 7950 Pracownia lub zakład medycyny nuklearnej,
1.3.10. 7960 Pracownia lub zakład teleradioterapii,
1.3.11. 7962 Pracownia lub zakład brachyterapii.
1.4. W OPK proceduralnym typu centralny blok operacyjny wydziela się poszczególne bloki według odrębnego kryterium np. specjalności, wyposażenia lub istotności kosztowej poszczególnych grup sal operacyjnych w ramach centralnego bloku operacyjnego.
2. Zasady dotyczące wyodrębniania OPK działalności pomocniczej:
2.1. OPK, których działalność w przeważającym stopniu wspiera działalność OPK działalności podstawowej, są ujmowane jako OPK działalności pomocniczej,
2.2. OPK działalności pomocniczej wyodrębnia się zwłaszcza dla tych usług, które są świadczone jednocześnie dla różnych OPK działalności podstawowej.